Mammographia

Magyarországon a nők körében az egyik vezető rákos megbetegedés az emlőrák. Célunk, hogy minél korábban diagnosztizáljuk ezt a megbetegedést. A korai diagnózisban nagy segítséget jelent a nálunk megtalálható korszerű digitális mammográf. A biztos diagnózis felállításához elengedhetetlen néhány esetben a csúcstechnológiás ultrahang készülékünk. Szükség esetén szövettani mintavételre is van lehetőségünk.

A digitális mammográfia előnyei:

  • az emlő minimális összenyomása miatt szinte fájdalmatlan
  • sugárterhelés elhanyagolható -A mammográf minimális (az embert a mindennapokban természetesen érő sugárzásnál nem nagyobb) sugárdózissal röntgenfelvételt készít az emlő-szövetről
  • emlőimplantátumoknál is használható
  • a digitális képfeldolgozás miatt a vizsgálat gyors, A speciális leletező monitoron másodperceken belül láthatóvá válnak a felvételek, hiszen nincs hívási és képkidolgozási idő.
  • nagyon korai elváltozás is diagnosztizálható -Mivel az esetleges elváltozások már a korai stádiumban kimutathatók, ezt követően kevéssé radikális műtéti beavatkozás mellett rendkívül jó eredménnyel kezelhetők.
  • a nagyobb emlőről is pontos képet alkot
  • A felvételek és a leletek digitalizált formában könnyen tárolhatók, új vizsgálat esetén egyszerű összehasonlítást tesznek lehetővé.

Célunk, hogy a 35 év feletti nők félelem nélkül, egyre nagyobb számban jelenjenek meg a mammográfiai vizsgálaton és ezáltal csökkentehessük az emlőrák okozta halálozást, mivel a korán diagnosztizált emlőrák gyógyítható.

Orvosok

Dr. Szalai Gábor
Dr. Szalai Gábor

Radiológus, klinikai főorvos

adatlap megtekintése
Dr. Molnár Krisztián
Dr. Molnár Krisztián

Radiológus szakorvos

adatlap megtekintése

Emlő ultrahang

35 éves kor alatt az emlő vizsgálatára szolgáló fájdalmatlan eljárás. Önvizsgálat során ill. a nőgyógyász által kitapintott "csomó" esetén nagyon fontos eldönteni, hogy az elváltozás jó- vagy rosszindulatú-e. Segítségével a sűrűbb szövetű, tömött, úgynevezett mirigyesebb emlő is jól vizsgálható. Korán felfedezhető az emlőrák, amely korai diagnosztizálás esetén jól gyógyítható. 35 éves kor felett az elsődleges diagnózit a mammográfia adja, azonban néha szükség van a kiegészítő emlő ultrahangra is.

Mivel az emlő daganatos megbetegedése egyre fiatalabb korban fordul elő, az ideális az lenne, ha már 20 éves kortól évente szűrő jellegű emlő ultrahang vizsgálatra jelentkeznének a fiatalok .

Orvosok

Dr. Szalai Gábor
Dr. Szalai Gábor

Radiológus, klinikai főorvos

adatlap megtekintése
Dr. Molnár Krisztián
Dr. Molnár Krisztián

Radiológus szakorvos

adatlap megtekintése

Ultrahang

Az ultrahang vizsgálat segít abban, hogy már korai állapotban kiszűrjük a kezdődő betegséget, segítségével pontos képet kapunk a vizsgált szervek állapotáról. A korszerű ultrahang készülék lehetőséget ad arra, hogy minél hamarabb pontos diagnózishoz jusson a hozzánk forduló páciens. Orvosaink nagy gyakorlattal rendelkező ultrahang specialisták.

Az ultrahang során a vizsgálandó testrészt szabaddá kell tenni, majd a vizsgált területet géllel kenik be, ami a képminőséget javítja. A gél a vizsgálat után könnyen eltávolítható, nyomot nem hagy. Előkészítést nem igénylő vizsgálatok- kivéve a hasi ultrahangot, mivel a hasi ultrahang vizsgálatra éhgyomorral és sok folyadékot fogyasztva kell érkezni.

nyaki ultrahang vizsgálat:

  • Magas vérnyomással, szív és keringési panaszokkal kezelt betegek szűrővizsgálata. A koponyát ellátó nagy nyaki verőereknél az áramlást, az erek tágasságát és lefutását vizsgáljuk. Segítségével az erekben az áramlási viszonyok, szűkületek, elzáródások diagnosztizálhatók vagy kizárhatók, így az agyi keringés veszélyezettségéről is képet kaphatunk.

hasi ultrahang vizsgálat

  • A belső szervek állapotáról kaphatunk pontos képet. Cisztákat, vérgyülemeket, daganatokat, valamint a szervek kóros elváltozásait látjuk ultrahang segítségével. Máj, epehólyag, hasnyálmirigy, vesék, lép, húgyhólyag, petefészek, méh, a hasüregben futó nagyobb erek, nyirokcsomók vizsgálata. Nők esetében a méhet, a petefészket és férfiaknál a prosztatát viszont csak tájékozódó jelleggel vizsgáljuk. A gyomor és bélrendszer területén előforduló panaszok esetén a hasi ultrahang csak a gyanúját veti fel szervi elváltozásnak, és az további eszközös vizsgálatokkal igazolhatók.
  • Az eredményes vizsgálat érdekében kérjük, hogy a vizsgálat előtt 6 órával ne fogyasszon ételt, ne igyon kávét és szénsavas üdítőket. Javasoljuk bőséges folyadék (szénsavmentes ásványvíz) fogyasztását, valamint a telt húgyhólyaggal történő érkezést

pajzsmirigy ultrahang

  • Amennyiben a pajzsmirigy méretében kóros eltérés látszik, a pajzsmirigy ultrahang fel tudja mérni a göb méretét, kiterjedtségét, valamint szöveti szerkezetét is. A pajzsmirigy megnagyobbodás utalhat pajzsmirigy-túlműködésre, amely feltárásában pajzsmirigy ultrahang és laborvizsgálat együttes elvégzése nyújt segítséget.

Izületi ultrahang

  • Az ízületi ultrahang vizsgálat az ultrahanggal végzett vizsgálatoknak egy olyan speciális formája, mely során lehetőség nyílik egyrészt a csontos képletek, másrészt az ízületek, szalagok, íntapadások, nyáktömlők, ízületi belhártya ábrázolására.

Orvosok

Dr. Kiss Andrea
Dr. Kiss Andrea

Radiológus szakorvos

adatlap megtekintése
Dr. Szalai Gábor
Dr. Szalai Gábor

Radiológus, klinikai főorvos

adatlap megtekintése

Nőgyógyászat

Mikor forduljunk nőgyógyászhoz?

  • Panaszmentesség esetén citológiára méhnyakrák szűrés céljából , ill hüvelyi ultrahangra a petefészek elváltozások szűrésére
  • Vérzési rendellenességek esetén, ha a menstruáció:
    • nagyon erős, alvadékos; túl gyakran jelentkezik; elhúzódik; sokáig nem jelentkezik(terhességi teszt negatív);nagy görcsökkel jelentkezik
  • Gyulladásos panaszok esetén: alhasi fájdalom, rendellenes hüvelyváladék
  • Góckutatás esetén
  • Egy éven belül nem esik teherbe
  • Bizonytalan hasi panaszok esetén
  • Szexuálisan terjedő betegségek szűrése esetén
  • Myomák kezelése, diagnosztizálása miatt
  • Klimaxos panaszok esetén
  • Osteoporosis (csontritkulás) diagnosztizálása, kezelése

Orvosok

Dr. Dicső Ildikó
Dr. Dicső Ildikó

szülész-nőgyógyász, gyermeknőgyógyász főorvos

adatlap megtekintése
dr. Fatér József
Dr. Fatér József

Szülész-nőgyógyász főorvos

adatlap megtekintése
dr. Vida Lóránt Péter
Dr. Vida Lóránt Péter

Szülész-nőgyógyász

adatlap megtekintése

Terhesgondozás

Az egyik legmaradandóbb élmény a leendő édesanya életében, amikor a terhességi teszten 2 csíkot lát és tudatosul benne, hogy élete egyik legszebb időszaka előtt áll.

A terhesgondozás menetét Magyarországon szakmai protokollok írják elő. Ezen protokoll célja, hogy mind a várandós, mind a méhen belül fejlődő magzat számára a legideálisabb követési körülményeket biztosítsunk úgy, hogy ez a várandós számára se jelentsen jelentős nehézséget, fáradtságot. A terhesgondozás menete mindig egyéni és az adott körülmények jelentősen befolyásolhatják.

6-9. hét. Amennyiben a menszesz elmaradt és a terhességi teszt pozitív, ultrahang vizsgálattal állapítjuk meg a terhesség pontos korát és elhelyezkedését, a magzat élő voltát. Az ultrahang lelet egyben hivatalos igazolás is, mellyel a lakhely szerint területileg illetékes védőnél kell jelentkezniük terhes állományba vételre. A védőnő kiállítja a kiskönyvet és megtörténik az első teljes laborvizsgálat is (háziorvossal konzultálva, - vércsoport, ellenanyag, vérkép, vizelet, nagyrutin, INR, VDRL).

11-13. hét. Az ún. I. ultrahang szűrővizsgálat, mely során a magzat pontos korának megállapítása mellet a Down-kór szűrését is végezzük a tarkóredő mérésével és az orrcsont vizsgálatával. A Down- kór szűrés hatékonyságának növelésére lehetőség van ún. kombinált teszt végzésére, mely a fenti ultrahang vizsgálatot kiegészítve egy olyan anyai vérből végzett laborvizsgálat, mely kb. 90-92 %-ra növeli a szűrés találati arányát.A vizsgálatot a terhesség 11. hetétől a 13. hét 6. napjáig lehet elvégezni és kiszámítható az egyénre szabott Down- kór kockázat.

99,8 százalékos biztonságú az ún. Prena teszt, amely egyszerű anyai vérvétellel jár.

18-20. hét II. ultrahangszűrés, „genetikai ultrahang”. Részletes anatómiai ultrahang vizsgálat a magzati rendellenességek kiszűrésére.Ha a terhes betöltötte a 37. életévet, javasolt genetikai centrumban genetikai tanácsadáson részt venni, ahol szükség esetén felajánljuk Ön számára a kromoszómavizsgálat (amniocentézis- 15-18 hét vagy lepény biopszia-12 hét) elvégzésének lehetőségét.

20. -36. hét Problémamentes terhesség esetén a terhesgondozás havonta történik (minden esetben megtörténik az anyai vérnyomás, vizelet, magzati szívhangok ellenőrzése, a magzat fejlődésének követése).

24. héten elvégezzük a cukorterheléses vizsgálatot (vérkép és vizelet vizsgálattal kiegészítve), mely a terhességi cukorbetegség kiszűrésére szolgál. A vizsgálat során éhgyomri vérvételt követően cukoroldat (75 gr cukor feloldva 2-3 dl hideg vízben, citromlé bármennyi hozzátehető) ivását követően 2 óra múlva ismételt vérvétel történik.

A 30-32. héten javasolt az ún. III. ultrahang vizsgálat, mely során a szokásos vizsgálati protokoll mellett a magzat fejlődési ütemét, a lepény megfelelő működési kapacitását is vizsgáljuk.

A terhes igénye esetén 3 ill. 4 dimenziós ultrahang vizsgálat is végezhető, mely a 2 D ultrahang vizsgálatnál jóval látványosabb és érthetőbb. A 4 D UH vizsgálat szakmai szempontból is nyújthat segítséget, például az ajak, arc,gerinc, végtagok fejlődési rendellenességeinek meghatározásában

36. hét. IV. ultrahangvizsgálat a magzat méretének és helyzetének meghatározására, CTG vizsgálat, hüvelyváladék tenyésztés a Streptococcus fertőzés kimutatására. Teljes laborok.

36-40. hét. Hetente CTG vizsgálat.

Orvosok

Dr. Dicső Ildikó
Dr. Dicső Ildikó

szülész-nőgyógyász, gyermeknőgyógyász főorvos

adatlap megtekintése
dr. Fatér József
Dr. Fatér József

Szülész-nőgyógyász főorvos

adatlap megtekintése

Gyermeknőgyógyászat

Mikor forduljunk gyermeknőgyógyászhoz?

  • Kisajkak összenövésének oldása céljából
  • Gyulladt kisajkak és folyás esetén
  • Hasi fájdalom esetén
  • Serdülők vérzészavara esetén
  • Serdülők nemi életének kezdetén
  • Nemi érés zavara esetén

Orvosok

Dr. Dicső Ildikó
Dr. Dicső Ildikó

szülész-nőgyógyász, gyermeknőgyógyász főorvos

adatlap megtekintése

Klimax rendelés

A petefészek hormontermelésének csökkenésével majd megszűnésével járó, a fogamzó képes kort lezáró több éven át tartó biológiai esemény. Új élethelyzet, amely része minden nő életének.

Rövid távú tünetek: hőhullám, alvászavar, fejfájás, izzadás, hangulatváltozás, kipirulás.

Középtávú tünetek: vizelési zavar, nyálkahártya-szárazság, bőrszárazság.

Hosszú távú tünetek: csontritkulás, vérkeringési zavarok, szív- és érrendszeri megbetegedés, ízületi panaszok, súlygyarapodás, emésztési zavarok.

Az általános nőgyógyászati vizsgálaton és rákszűrésen kívül ez a betegcsoport multidiszciplinális csapatmunkát igényel, ami a következő vizsgálatokat foglalja magában:

  • Laborvizsgálat: vér-, vizelet-, májfunkció- valamint hormonszint-vizsgálat.
  • Ultrahangvizsgálat: emlő- és kismedencei vizsgálat, ami a méhnyálkahártya vastagságának vizsgálatával bővül.
  • Szakorvosi vizsgálatok: belgyógyászat, urológia.
  • Életmód- és táplálkozási tanácsadás: a mozgás, a célszerű táplálkozás pontosságáról, a káros szenvedélyek mellőzéséről, valamint súlycsökkentő program ismertetése. Külön figyelmet igényel a hormonális terápia, figyelembe véve a kockázati tényezőket és a mellékhatásokat.

A klimax rendelés során segítséget próbálunk nyújtani minden egyes panaszra, tünetre, mely a nők e korszakában felmerül.

Orvosok

dr. Fatér József
Dr. Fatér József

Szülész-nőgyógyász főorvos

adatlap megtekintése

Babamozi

A mai modern ultrahang készülékekkel –kétdimenziós (2D) három (3D), négy (4D) illetve ötdimenziós (5D ultrahang) képeket is készíthetünk..

A hagyományos kétdimenziós vizsgálatok metszeti képeket mutatnak, a háromdimenziós technika a síkok sorozatát dolgozza fel a számítógép és ebből készít háromdimenziós térben elhelyezett képeket.

A négydimenziós – babamozi – pedig a három dimenzióban megjelenített síkokat mozgásban is láthatjuk. A negyedik dimenzió itt maga az idő. A négydimenziós ultrahanggal valós időben láthatjuk a baba mozgását, testhelyzetét és akár az arckifejezését is.

A babák észlelik a vizsgálatot, de nem ártalmas a magzatra ennek ellenére 30 percnél hosszabb három-, illetve négydimenziós vizsgálatot nem végzünk. A legideálisabb kor vizsgálatra a 25-30. terhességi hét közötti periódus. mivel ebben a korban a baba formásabb , nem túl vastag az anyai hasfal és van elég magzatvíz is ami egyik feltétele a jó kép elkészítéséhez.

A babamozi nem diagnosztikai vizsgálat!

A babamozin is mérhetünk magzati paramétereket, de ez nem tartozik hozzá a vizsgálathoz.

A felvételeket 4Gb-os pendrive-ra rögzítjük. Amennyiben a magzat elhelyezkedése miatt nem volt megfelelő minőségű a kép , egy másik időpontban megismételjük.

Orvosok

dr. Fatér József
Dr. Fatér József

Szülész-nőgyógyász főorvos

adatlap megtekintése

Belgyógyászat

A belgyógyászat az egész testre kiterjedő belső betegségek felismerésével és kezelésével foglalkozik. Nagyon sokszínű terület, több részterületet is összefog, melyek a belgyógyászatból szakosodtak, így például az endokrinológiát, a gasztroenterológiát, a diabetológiát és a kardiológiát.

Az első vizit során a belgyógyász un. fizikális vizsgálatot végez, a beteg általános állapotát méri fel, az így kapott információk alapján meghatározza a további diagnosztikai lépéseket, esetleg egyéb szakorvosokkal való konzíliumra tesz javaslatot.

A belgyógyászat az általános tünetek kivizsgálása mellett menedzseli a góckutatást és a betegségek komplex kivizsgálását.

A belgyógyászat tudományágban is hangsúlyos szerepet kap az egészségmegőrzés, a megelőzés.

Orvosok

Dr. Bősz Nanetta
Dr. Bősz Nanetta

Belgyógyász, diabetológus szakorvos

adatlap megtekintése

Kardiológia

1. Vizsgáló módszerek:
EKG készítés és értékelés

Az EKG, vagy teljes nevén elektrokardiográfia a szívműködést kísérő elektromos impulzusokat rögzíti és ábrázolja papíron Szív normális működésének vizsgálata mellett természetesen számos rendellenesség kimutatására is használjuk. Alkalmas többek közt a szívizom károsodás kimutatására, a szív saját vérellátását biztosító koszorúerek állapotának – bizonyos fokú – kimutatására, feltárhatóak vele a szívbillentyű rendellenességek és a veleszületett szívhibák, továbbá az ingerületképző és vezető rendszer működésének hibái, melyek ritmuszavarok vagy túl szapora, illetve túl lassú szívműködést eredményeznek többek közt.

A szív elektromos működésének vizsgálatára az ún. 12 elvezetéses EKG a legalkalmasabb. Ez esetben mind a négy végtagra (csuklók, bokák) kerül egy-egy elektróda, továbbá a mellkasra hat darab. Az elektródák csak csupasz bőrre kerülhetnek, így is sok tényező zavarhatja az érzékelést. Férfiaknál pl. a szőrös mellkas nehezíthet.

Szívultrahang (Echocardiographia)

Az utóbbi néhány évtizedben rohamos fejlődésen esett át, a mindennapi kardiológiai munkánk során rutinszerűen alkalmazott módszer. Monitoron nézhetjük a mozgó szívet, mely során meghatározhatóak szív üregeinek mérete, falak mozgása, vért irányító billentyűk szerkezete, betegségei.

A rendelőnkben használt készülék jó felbontóképességgel bíró, részletgazdag ábrázolásmódot biztosít

Az ultrahang vizsgálat fájdalmatlan vizsgálat, káros hatást nem fejt ki a szervezetre és korlátlanul ismételhető.

HOLTER - 24 órás EKG monitorozás

A szív elektromos tevékenységének folyamatos, 24 órán át tartó rögzítése, amely a mindennapos megszokott tevékenység közben zajlik. Különböző, csak időszakosan kialakuló eltérések, pl. ritmuszavarok kimutatására szolgál. Vannak ugyanis olyan EKG-elváltozások, amelyek nem mutathatók ki folyamatosan, vagyis egy pár percig, pár másodpercig tartó, hagyományos EKG-n nem láthatók. Elsősorban szívritmuszavarok kimutatására végzik, esetleg a gyógyszeres kezelés hatásosságának ellenőrzésére. A vizsgálathoz öntapadó tappancsokat (elektródákat) ragasztunk a mellkasra, melyeket vezetékek segítségével kötünk össze egy kb. hordozható kisrádió méretű szerkezettel, melyben tárolt adatokat számítógép segítségével értékeljük.

ABPM 24 órás vérnyomás ellenőrzés

Mindennapi tevékenység során, napi 24 órában vérnyomásértékek rögzítésére alkalmas készülék. Vizsgálat célja az időszakosan kialakuló eltérések, pl. néhány percig tartó vérnyomáskiugrások vagy tartós emelkedések kimutatása vagy vérnyomáscsökkentő kezelés ellenőrzésére szolgál. A vizsgálathoz vérnyomásmérő mandzsettát helyeznek fel a beteg karjára, amit vezetékek segítségével kötnek össze egy hordozható kisrádió méretű, automata vérnyomásmérő készülékkel, melyben tárolt adatokat számítógép segítségével értékeljük.

TERHELÉSES EKG VIZSGÁLAT

A vizsgálattal meghatározható, hogy a fizikai terhelés során alkalmas-e a szív a megnövekedett igények kielégítésére (szívet tápláló koszorúerek állapotától függően), megfelelő-e pulzus –és vérnyomásválasz, kiváltható-e ritmuszavar. Ezen eljárás alkalmas a terhelhetőség megítélésére is, mely különösen fontos műtét vagy betegség utáni állapotokat követő, egyénre szabott mozgásprogram tervezésében. Számos esetben az előzőek mellett gyógyszeres terápiánk hatékonyságának monitorozására alkalmas. A vizsgálat előtt EKG-elektródákat csatlakoztatunk a testre, a karra vérnyomásmérő mandzsettát helyezünk fel, a pácienst arra kérjük, hogy hajtson szobakerékpárt. Az EKG-készülék papírszalagra rögzíti a szívből érkező elektromos jeleket. A terhelést, vagyis a pedál tekerésének nehézségét fokozatosan emeljük. A vizsgálatnak akkor van vége, ha a beteg úgy érzi, hogy tovább nem tudja folytatni, vagy orvos szakmai okok miatt az orvos döntése alapján tovább nem folytatható. Terhelést néhány perces levezetési (pihenési) fázis követi.

2. Szolgáltatások:
  • Teljes kardiológiai kivizsgálás ( konzultáció, fizikai vizsgálat, szívultrahang, nyugalmi -és terheléses EKG)
  • Kardiológiai alapvizsgálat EKG-val (fizikális vizsgálat, EKG):
  • Kontroll vizsgálat:
  • Szívultrahang vizsgálat (echocardiographia):
  • Terheléses EKG vizsgálat (ergometria):
  • Szív ultrahang vizsgálat, kardológiai szakvélemény:
  • Terheléses EKG+ kardiológiai szakvélemény:
  • 24 órás EKG monitorozás (HOLTER-EKG):
  • 24 órás vérnyomás monitorozás (ABPM):

Orvosok

Dr. Magyar Klára
Dr. Magyar Klára

Kardiológus, egyetemi adjunktus

adatlap megtekintése
Dr. Kenyeres Péter
Dr. Kenyeres Péter

Kardiológus szakorvos

adatlap megtekintése

Diabetológia

Az 1-es és 2-es típusú cukorbetegség rendszeres ellenőrzést igényel. A személyre szabott gondozással és a korszerű terápiával elérhetjük a szövődmények késleltetését, növelhetjük az élettartamot, minőségi életévekkel.
Kiemelt fontosságú a cukorbetegséget megelőző un. prediabetes állapot felismerése, kezelése, mivel így kitolhatjuk a valódi cukorbetegség kialakulását.
Az inzulinrezisztencia életmódkezelést igényel, melyhez segítséget nyújtunk.

Diabetológiai szakrendelés szolgáltatásai:

  • Anamnézis felvétel
  • felsorolás
  • Orvosi vizsgálat
  • Életmód és diéta tanácsadás
  • Neuropathias vizsgálat (idegrendszeri szövődmény vizsgálat)
  • Egyénre szabott terápia
  • Szakorvosi javaslat

Mik a cukorbetegség tünetei?

  • állandó és fokozódó szomjúságérzés
  • megnövekedett vizelet mennyiség
  • mással nem magyarázható fáradtságérzet, ingerlékenység
  • fokozott éhségérzet
  • látásromlás
  • lassan gyógyuló sebek, gyakori fertőzések
  • bőrviszketés
  • kezek és lábak égő érzete, zsibbadása

Orvosok

Dr. Bősz Nanetta
Dr. Bősz Nanetta

belgyógyász, diabetológus szakorvos

adatlap megtekintése

Endokrinológia

Mikor lehet önnek szüksége endokrinológusra:

  • A leggyakoribb endokrin betegség a cukorbetegség, annak, mint inzulin függő, mint tablettával kezelt típusa. Ezen betegek rendszeres gondozást igényelnek, mivel csak a rizikófaktorok kezelésével várható a jó életminőség és a hosszú élet.
  • Gyakoriak a pajzsmirigy betegségek, melyek teljes körű kivizsgálást és kezelést igénylenek, mivel szerteágazó panaszokat okozhatnak a szervezetben, a női ciklus zavaroktól és meddőségi problémáktól kezdve az egészen komoly problémákig.
  • Korunk egyik népbetegsége a súlyfelesleg (elhízás), ami nem csak kozmetikai, hanem nagyon komoly egészségügyi probléma. A kulcs a szakorvos által irányított testsúlycsökkentés és nem a szövődmények önmagukban való kezelése. Nálunk dietetikai és endokrin tanácsadást is kaphatnak.
  • Meddőség (férfi, női) sajnos szintén korunk egyik népbetegsége. Sajnos az első szülések ideje is kitolódik, a párok 20-25 %-a szembesül a problémával és az endokrin probléma megoldása nélkül alig ha lesz sikeres a meddőségi kezelés.
  • Inzulin rezisztencia és polycystas petefészek szindróma, mely ugyancsak szerteágazó panaszokat okoz a meddőségi panaszoktól egészen e fokozott cukorbetegségi hajlamig szintén gondozást és életmód váltást igényel.
  • A férfi hormon abszolút, vagy relatív túlsúlyával járó állapotok is egyre gyakoribbak (hajhullás, fokozott szőrösödés nőknél) ezek kezelése sem csak egyszerű kozmetikai kérdés.
  • Természetesen foglakozunk a klasszikus endokrin betegségek (mellékvese, prolaktin szint emelkedés, stb..) diagnosztikájával, kezelésével és gondozásával is.
  • Az endokrinológusok sokszor találkoznak nehéz összetett problémákkal, melyeket egyéb szakterület orvosai nem tudnak megoldani. Amennyiben önnek ezen problémák valamelyike fenn áll forduljon hozzánk bizalommal.

Orvosok

Dr. Szokodi Róbert László
Dr. Szokodi Róbert László

Endokrinológus, szülész-nőgyógyász szakorvos

adatlap megtekintése
Dr. Rajbár Renáta
Dr. Rajbár Renáta

Belgyógyász, endokrinológus szakorvos

 

adatlap megtekintése

Fül-, orr-, gégegyógyászat

Fül-orr-gégészeti magánrendelésemen az alábbi panaszok és megbetegedések széleskörű diagnosztikájával foglalkozom:

  • fülfájás, fülfolyás, halláscsökkenés, füldugulásérzés
  • szédülés
  • orrlégzési panaszok, orrfolyás, orrvérzés, gyakori felső légúti fertőzések, horkolás, nyitott szájjal történő légzés
  • nyelési panaszok (torokfájás, nehezített nyelés, gombócérzés)
  • garati váladékcsorgás
  • ízérzés-, szaglászavar, nyelvégés, szájszárazság
  • rekedtség, elhúzódó köhögés, véres köpet
  • nyaki duzzanatok
  • pajzsmirigy eredetű elváltozások (pajzsmirigy ciszták, göbök, daganatok)
  • szájüregi-, garat-, és gégedaganatok, daganatmegelőző elváltozások
  • a fej-nyak régióban elhelyezkedő bármely kérdéses, kóros képlet
  • szemészeti vizsgálattal igazolt könnycsatorna elzáródás

Rendelésünkön az alábbi célzott szolgáltatásokkal is szolgálunk:

  • dohányzásról való leszoktatás
  • életmódbeli tanácsadás
  • fül-orr-gégészeti góckutatás
  • fej-nyaki daganatszűrés

Rendelésünkön a legkorszerűbb diagnosztikai eszközökkel (operációs mikroszkóp, orrendoszkóp, gégeendoszkóp) állunk felnőtt és gyermek betegeink rendelkezésére.

Orvosok

Dr. Uzsaly János
Dr. Uzsaly János

Fül-orr-gégész szakorvos

adatlap megtekintése

Fej-, nyaksebészet

Orvosok

Dr. Uzsaly János
Dr. Uzsaly János

Fül-orr-gégész szakorvos

adatlap megtekintése

Ortopédia

Az ortopédia a vázrendszer, a csontok valamint az izmok, inak és szalagok veleszületett, valamint szerzett sérüléseinek, deformitásainak és megbetegedéseinek konzervatív, tehát nem műtéti, valamint műtéti helyreállító sebészeti kezelésével foglalkozó orvosi ág.

Mikor forduljunk gyermekünkkel ortopédushoz?

  • úszülöttkorban: csípőszűrés,dongaláb, ferdenyak , lábfej befordulása esetén
  • kisgyermek korban a lábak furcsasága, hirtelen sántítás, lúdtalp
  • iskolás korban, serdülőkorban a gerinc deformitása , térd alatti fájdalmas csontkinövés esetén

A legjobb eredményt a megelőzéssel, illetve a betegség korai szakaszában elkezdett oki terápiával lehet elérni. Nem célszerű tehát várni, amíg a betegség „magától meggyógyul”, hiszen a tartósan fennálló elváltozás súlyos, maradandó következményekkel járhat.

Milyen esetekben forduljunk ortopéd szakorvoshoz?

  • Gerincpanaszok: leggyakrabban a derék és nyakfájdalom
  • Láb deformitás, túlterhelés okozata problémák
  • A térdsérülések következtében kialakult szalag és porcelváltozások
  • Az alsó végtagok porckopása (elsősorban csípő- és térdízület)
  • működésének zavarai
  • Reumás megbetegedés miatt létrejött deformitások, panaszok
  • A felső végtag túlterhelés okozta fájdalma (teniszkönyök, ínhüvely gyulladás, csuklóízületi porckopás)
  • Fejlődési rendellenességek
  • "Diabeteses láb " szindróma kezelése és rehabilitációja

Orvosok

Dr. Váncsodi József
Dr. Váncsodi József

Ortopédus, klinikai orvos

adatlap megtekintése

Csecsemő csípőszűrése

A csípőficam szerencsére ma már egy ritkán előforduló, ám korai felismerés, és időben elkezdett terápia nélkül később súlyos következményekkel járó mozgásszervi betegség. Egyre nagyobb hangsúlyt kapott a csecsemők csípőszűrésében az egyszerű fizikális vizsgálat mellett az ultrahangos módszer.

A csípőficam kialakulását elősegítheti, ilyen pl:kislányoknál gyakoribb, ha a családban előfordult már csípőficam, vagy ha az újszülött medencevégű fekvéssel jött világra,a nagy születési súly, az első terhesség, vagy a túlhordás (a 41. héten túli terhességi idő). Ez persze nem azt jelenti, hogy egy vagy akár több tényező együttes fennállásakor biztos, hogy csípőficam alakul ki gyermeküknél.

Nagy jelentőségű rizikófaktor az újszülöttek helytelen pelenkázása. Az újszülöttek nyugalmi alvási tartása ún. terpesz helyzetben van, a csípőízület helyes fejlődését a helyes pelenkázás is elősegíti.

Az ultrahangos vizsgálatot mindig megelőzi a csecsemők teljes testének ortopédiai vizsgálata.

A csípő ultrahang vizsgálata teljesen fájdalmatlan. A csecsemőket oldalt fekvő helyzetben vizsgáljuk, mert ez a pozíció teszi lehetővé számunkra az ízület ultrahanggal történő teljes áttekintését.

Gyakran előfordul, hogy az első vizsgálat során még nem teljesen kifejlett a csecsemő csípőízülete. Ekkor 3 hét múlva el kell végezni egy kontroll vizsgálatot. Második alkalommal általában már teljesen fejlett csípőt látunk.

Kis százalékban előfordul, hogy olyan fokú elváltozást találunk, ami szükségessé teszi a kengyel alkalmazását. Ezt az eszközt általában addig tudjuk alkalmazni, amíg a csecsemő meg nem tanul ülni. Szerencsére egyre kisebb százalékban találkozunk olyan esetekkel, amikor a gyermek csípőficamát későn, vagy egyáltalán nem diagnosztizálták, esetleg helytelenül kezelték. Ezekben az esetekben a gyermekek általában már nagyobbak, rajtuk a konzervatív kezelések már nem alkalmazhatóak. Ekkor jöhet szóba az elváltozások műtéti megoldása.

Orvosok

Dr. Váncsodi József
Dr. Váncsodi József

Ortopédus, klinikai orvos

adatlap megtekintése

Gyógytorna

A torna során alkalmazható terápiák részletes leírása:
A Terrier-féle ízületi és lágyrész mobilizációs technika

A Terrier technika a sokoldalú nyújtó- és nyomásingerek alkalmazásával az ízületekben és az azokat körülvevő lágyrészekben, mint funkcionális egységben lévő mechanoreceptorokra (ínorsók, izomorsók, szenzoros receptorok) hat. A kombinált módszer előnye hogy a mobilizáció segíti a masszázst, és a masszázs segíti a mobilizációt, tehát a két hatás összeadódik.

A mobilizáció az oda-vissza mozgással, ritmusosan változó ingerrel és feszítés-lazítás váltakozása révén segíti a masszázst, míg a masszázs támogatja a mobilizációt azáltal, hogy maga a fogás sínezi,biztosítja a szegmentet, továbbá a masszírozó kéz tapintás révén kontrollálja a szövetek feszülését, meghatározza a mobilizáció mértékét.

Amíg a kezelésben masszírozó elemként szerepel a kéz, egyes ujjak, ujjkúpok, ököl, csukló, alkar belső része, addig a másik kéz a vezető kéz, aminek a feladata, hogy sínezze, stabilizálja a kezelt testrészt. A vezető kéz a kezelt testrészt a lehető legnagyobb felületen, az ízülethez közel, a kezelőhöz testközelben stabilizálja, így a kezelő terhelése is gazdaságos. Káros kompresszió elkerülését szolgálja az ízület pontos, precíz vezetése. A leírtak alapján kiderül, hogy ezen terápia során testközeli kontaktus van a kezelő és a kezelt között, ami elősegíti a megerőltetés nélküli, energiatakarékos kivitelezést, a kezelő által végzett testsúlyáthelyezés és rotációs mozgások támogatásával.

A Technika célja és egyben feladata a szövetekből eredő fájdalom csökkentése, a fennálló keringés probléma javítása és helyreállítása, ízületi mozgáspálya fejlesztése, viszkoelaszticitás növelése, a szöveteknek a flexibilitás-mobilitásának helyreállítása, az alapállomány hidratációjának megőrzése.

Fascia kezelés - FDM

Mozgásszervi panaszok következtében kialakuló fájdalom hatékony kezelési módja a fascia kezelés, azaz az FDM (Fascia Disztorziós Modell).
Ennek az újfajta kezelési technikának köszönhetően csillapítani tudjuk az izom- vagy ízületi eredetű fájdalmat és kezelni a kiváltó okot.
A fascia lényegében nem más, mint egy kötőszövet, ami az egész testünket behálózza és általa a test legkülönbözőbb és legtávolabbi pontjai is összeköttetésben állnak egymással.
Ha a fascia sérül, nem megfelelő az állapota, vagy rosszul működik, az jelentős mozgásbeszűküléssel és fájdalommal járhat. Képzett terapeutáink speciális fogásokkal hatnak a kötőszövetre, melynek következtében csökken a fascia feszülése és akár már egy kezelés után is jelentős javulást tapasztalhatunk.

Triggerpont terápia

A trigger pontok, másnéven "feszültség csomók" az izomszövetben, melyek helyi vagy kisugárzó panaszokat okozhatnak. Gyakori esete például a fej és nyak fájásoknak, amikor a probléma forrása sokszor a fájdalomtól távolabbi területen található, mondjuk a lapocka régiójában. Alkalmazható továbbá letapdt, túlterhelt izmoknál, izomegyensúly megbomlása esetén. A trigger vagy tender pontok ismeretében felderíthetjük és célzottan szűntethetjük meg a fájdalom okát, így egy rendkívül hatékony kezelési módszer az izom eredetű fájdalom megszűntetésében.
Kialakulásának hátterében számos tényező állhat, mint például:

  • stressz
  • helytelen testtartás (pl.: ülőmunkát végzőknél kialakult feszes nyakizom)
  • tartós terhelés
  • ismétlődő, gyakori mozdulatok
  • nehezebb tárgy vagy kisgyerek emelgetése
  • gerincferdülés
  • mozgásszegény életmód
  • porckorong sérv
  • baleset, trauma következtében
  • ízületi gyulladás, kopás

A kezelés hatására az izomcsomó oldódik, a feszes izom ellazul, ezáltal növekszik a mozgástartomány és javul az ízület mozgása.

Preventív gerinc tréning

Sajnos napjainkban civilizációs ártalomnak tekinthetőek a különböző gerincbántalmak (pl.: porckorong sérv, lumbago, gerincferdülés, ,,púpos" nyak-hát, porckorongok kopása, kisízületek gyulladása stb.).
A mozgásszegény, ülő életmód következtében rögzült rossz testtartás/hanyagtartás miatt egyre többen küzdenek gerinc panaszokkal már fiatal korban is, melyek később súlyos és fájdalmas következményekkel járhatnak.
Preventív gerincréninggel azonban megelőzhető a különböző mozgásszervi panaszok kialakulása.
A tréning során többek között megtanítjuk a helyes testtartási formákat, melyeket a páciens mindennapi tevékenységeihez és környezetéhez adaptálunk. A tartáskorrekcióhoz elengedhetetlen a megfelelő izomerő, mobilitás és bizonyos egyensúlyi helyzetek, így a program keretén belül ezekre is mind kitérünk.
Ahhoz, hogy a megfelelő, prevenciós hatást elérjük, fontos, hogy gerincbarát életmódot alakítsunk ki, ezért nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy pácienseink a helyes testtartást tudatosíthassák a mindennapokban is, nem csak a tornák során. Egy kis tudatos odafigyeléssel és befeketett munkával rengeteget tehetünk egészségünk megőrzéséért és az esetleges gerincbántalmak kialakulásának megelőzéséért.
Preventív gerinc tréning magába foglalja:

  • tartáskorrekció
  • helyes testtartás tudatosítása
  • helytelenül rögzült mozgásminták leépítése
  • gerinc mozgásaink újratanulása
  • propriocepció, azaz a testtudat fejlesztése
  • mobilizáció
  • izomegyensúly fejlesztése
  • mélyizmok aktiviálása és erősítése
  • gerincbarát életmód kialakítása
Kiknek ajánlott?
  • ülőmunkát végzőknek
  • mozgásszegény életmódot folytatóknak
  • kezdődő nyak-, derék és hátfájás esetén
  • akik a stresszes hétköznapok terhét cipelik hátukon
  • futóknak, súlyzós edzések mellé
  • túlsúly esetén
  • csontritkulás megelőzése, lassítása
Stretching technikák - speciális nyújtó gyakorlatok

Az ízületi mozgáshatárokat kiterjesztő eljárások alapvető eszköze, a harántcsíkolt izmok és kötőszövetes elemek mechanikai nyújtása. Önálló terápiaként is alkalmazható az igénybevett izmok rehabilitációja során vagy komplex terápia részeként. Ülőmunkát végzők számára kimondottan ajánlott beépíteni a mozgásprogramba, ugyanis a hosszantartó statikus helyzet vagy helytelen testtrartás következtében izmaink megrövidülnek, feszessé, görcsössé válnak.
Ízületeink megfelelő állapotának és működésének biztosításához elengedhetetlen az izmok rugalmassága.
Előnyei:

  • kis erejű, hosszantartó nyújtást tesz lehetővé
  • az izom megtartja nyújtási hosszát
  • a kötőszöveti állomány az izomzattal együtt nyújtható
  • segít az izomgörcsök, izommerevség oldásában
  • jobb ellazulást biztosít
  • megváltozik az izmok tónusa
  • eredeti helyzetébe visszaállva jobb vérkeringést, így gyorsabb, hatékonyabb regenerációt biztosít.
Flossing terápia

A flossing kezelés segít ellazítani az összetapadt kötőszöveteket, fascia rétegeket, ezzel serkenti a keringést, nő a szöveti mobilizálás, csökken a duzzanat.
A kezelés során rugalmas gumiszalagot használunk. A kezelendő területtől függően választja ki fizioterapeutánk a szalag erősségét és vastagságát. Hatékonyan alkalmazható ízületen, izmokon, myofasciálisan, és poszttraumásan is. A szalag erősségén kívül a kezelő szabályozza az erősséget, annak meghúzásával. A kezelés néhány esetben fájdalommal járhat, illetve véraláfutás is előfordulhat. Felhelyezés után maximum 3 percig lehet az adott területen, később megismételhető, ha szükséges.

Bobath-módszer:

A Bobath-módszer Dr. Karel Bobath neurológus és Berta Bobath gyógytornász nevéhez fűződő, a korai agykárosodás okozta mozgásrendellenességek esetében alkalmazott mozgásterápiás eljárás.
A Bobath-házaspár a megváltozott izomtónusban, a koordinációs zavarokban, a kényszerű túlmozgásokban, a fennmaradó csecsemőkori reflexekben és mindezek kombinációjának különböző súlyossági szintjeiben fogalmazta meg a tünetek lényegét. Erre alapozva a gátlás és facilitálás együttesének eredményeként létrejött mozgássorok passzív-aktív gyakoroltatását, a tónus normalizálását állította (reflexgátló helyzetek) a módszer középpontjába.
A klinikai tünetektől és a károsodás súlyosságától függően az alapvető tartási és mozgási funkciók megtanítása, fejlesztése a Bobath-módszer mozgásterápiának alapja. A fejkontroll és törzskontroll kialakítása, a nyak mobilitása, a kéz és lábtámasz, az ugráskészség kialakítása és fejlesztése, az életkornak megfelelő helyváltoztatások és testhelyzetek, a manipuláció, az önkiszolgálás, az eszközhasználat, a statikus és dinamikus egyensúly fejlesztése, a törzs rotáció és fordulás, a felegyenesedés, tehát a motoros képességek fejlesztésének kulcsa. A Bobath házaspár módszere hozzájárul a deformitások kialakulásának és az izomerő csökkenésének megelőzéséhez és korrigálásához, melyhez segítséget nyújtanak a különböző segédeszközök, párnák, hengerek, támasztékok, speciálisan kiképzett fektető, lovagló ülést segítő ülőalkalmatosságok, székek, felegyenesedést, állást segítő állítók, labdák, hengerek, egyensúlyozó deszkák, támasztékok, sínek, cipők, járást segítő támbotok, járókák, és kerekesszékek.

Földi-féle komplex manuális nyirokdrenázs
Az ödéma a szövetekben a folyadék felszaporodását jelenti. A nyiroködéma akkor alakul ki, ha a nyirokrendszer (nyirokerek, nyirokcsomók) elégtelenné válik a vénákba visszajutni nem tudó szövetközti nyirokfolyadék elszállítására. A komplex manuális nyirokdrenázs a test bármely részén kialakult ödéma (duzzadt ízületek, végtagok) kezelésére alkalmazható speciális fogástechnika sorozat.
Manuális nyirokdrenázs fizikális terápiák egyik formájaként a 60-as években Földi professzor és Dr. Vodder munkája segítségével jelent meg.
Manuális nyirokdrenázs alatt a szövetközti folyadék nyirokereken keresztüli el-és továbbvezetését értjük. A drenázs egy meghatározott fogástechnikára alapulva a betegség által meghatározott irányban és sorrendben egymás után következő ritmikus köröző és pumpáló fogások sorozatából áll. A bizonyos testrészekre, vagy akár a teljes testre kiterjedő nyirokdrenázs során általában a felületen dolgozunk, de bizonyos szakaszoknál pl. a mély hasi drenázsnál előfordulnak mélyebbre ható fogások is. Ebben az esetben a légzés ritmusának figyelembevételével és segítségével dolgozunk. A cél a szövetközti folyadék nyirokerekbe, majd továbbvezetve a test középpontja felé a véráramba való visszajuttatása.
A nyirokdrenázs különböző fogásokkal a nyirokrendszer aktiválására, a szabad nyirokelfolyás biztosítására és segítésére törekszik.
A terápiában fontos szerepet kap a kompresszió, amit az állapottól függően rugalmas pólyákkal vagy kompressziós harisnyával érhetünk el, kívülről támogatva ezzel a pangó nyirokfolyadék felszaporodásának visszaszorítását. A módszer négy fő alapelemének a kezelésben való együttes megléte nagyon fontos, mert csak így érhetjük el a kívánt terápiás eredményt.
A drenázs hatásaként erősödik az immunrendszer, a duzzanat okozta feszülés csökken, megszűnik.A terápiát a nyiroködéma különböző formáinál, műtétek, sérülések után, az ödéma csökkentésére, reumás eredetű megbetegedéseknél főként fájdalomcsillapításra alkalmazzuk.
Alkalmazási terület:

  • elsődleges és másodlagos nyiroködéma
  • műtétek utáni ödémakezelés, rehabilitáció
  • mellrák operáció utáni ödémakezelés
  • méregtelenítés
A svédmasszázs hatásai
Elsősorban az izomzatra gyakorolt nyomásokkal fejti ki a hatását, ez a fajta kezelés inkább a mechanikai fogásokra alapoz. Az eredeti svédmasszázs 5 alapvető fogásból áll: simítás, dörzsölés, gyúrás, ütögetés és rezegtetés (vibrálás). A modern változat emellett tartalmaz kiegészítő mozdulatsorokat is, mint például fel- és kirázást, átmeneti nyomást, vagy vezetett passzív kimozgatást.

Kezelhetők a fájdalmak
A svédmasszázs jótékony hatásai között elsőként említhető a különféle fájdalmak hatékony kezelése. Az ízületi gyulladás, a nyak- és hátfájdalmak, az izomgörcsök vagy izomláz mind-mind enyhíthető rendszeres kezelésekkel. Ezért mindenképp érdemes előzetesen konzultálni a terapeutával annak érdekében, hogy a kezelés során valóban a fájdalmas területeket célozhassuk meg.

Svédmasszázs hatásai: stresszcsökkentés és relaxálás
Amennyiben nem vezetjük le a mindennapok során felgyülemlett stresszt, úgy idővel fizikálisan is érezhetők lesznek negatív következményei. A svédmasszázs hatásai közé sorolható, hogy a szorongás, aggodalom és más hasonló okból keletkező feszültég remekül orvosolhatók. A kezelés ugyanis nyugtatóan hat az idegrendszerre, miközben feloldja a feszült izmokat.

Növeli az izomrugalmasságot
A fájdalomcsökkentés és a stresszcsökkentés mellett a svédmasszázs hatásai közé tartozik továbbá az izmok rugalmasságának növelése is. A terápián alkalmazott fogások és nyújtások segítségével nagymértékben javítható az ízületek állapota, aminek köszönhetően az izmok újra rugalmasabbak és mozgékonyabbak lehetnek. Nem mellesleg további bónuszként említhető az is, hogy a kezelés segíthet visszaállítani a helyes testtartást is. A svédmasszázs ugyanis csökkenti az izmok terheltségét, ami a legelső lépés megfelelő pozitúránk visszaállításához.

Svédmasszázs jótékony hatásai: immunrendszer erősítés
A mindennapos stressz és szorongás megnöveli a szervezet vérnyomását, ami károsan hat immunrendszerünkre. A svédmasszázs hatása, hogy bizonyítottan enyhíti testünk és idegrendszerünk feszültségét, emellett emeli testünk védelmi rendszerének fehérvérsejt számát is. Az eredmény: kellemesebb közérzet, egészségesebb immunrendszer és lelassult öregedési folyamatok.

Gyógytorna területek:
Reumatológiai-mozgásszervi betegségek
  • Csontritkulás
  • Sokízületi gyulladás
  • Arthrosis
Gerinc bántalmak
  • Lumbágó
  • Tartáshibák
  • Gerinc/porckorong sérv
  • Gerincferdülés
  • Ischias
Ortopédiai-mozgásszervi megbetegedések
  • Protézisek
  • Vállfájdalom
  • Csípőfájdalom
  • Térdfájdalom
  • Boka fájdalom
Traumatológia-balesetek, sérülések
  • Csonttörések
  • Ín- és szalagsérülések
  • Izomhúzódás, izomszakadás
Neurológia-idegrendszeri betegségek
  • Stroke
  • Sclerosis Multiplex
  • Idegbecsípődések
  • Alagút-szindrómák
Gyógytornát kiegészítő kezelési lehetőségek
  • Kinezio Tape
  • Hegkezelés
  • Gyógymasszázs
  • Prevenció/megelőzés
  • Gerinctréning
  • Műtétre történő felkészítés
  • Tartáskorrekció

Munkatárs

Kincses Andrea
Kincses Andrea

Gyógytornász

adatlap megtekintése

Bőrgyógyászat

A bőrgyógyászat a bőr, a haj, a körmök és a bőralatti kötőszövet betegségeinek felismerésével, kivizsgálásával és kezelésével foglalkozik. A bőr tünetei gyakran összefüggenek a szervezet más betegségeivel, ezért mindenképpen oda kell figyelnünk a jelzéseire. A bőrgyógyászat fontos területe a bőrrák szűrése is, illetve elkülönítése a bőr jóindulatú elváltozásaitól.

Milyen problémákkal érdemes bőrgyógyászhoz fordulni?

  • Bőrkiütések, ekcéma , akne, szemölcsök, fibrómák, anyajegyek, tyúkszem, fekélyek, pikkelysömör, orbánc, gombás fertőzés, körömgomba, rovarcsípés okozta szövődmények, hajhullás
  • Szexuális úton terjedő betegségek kivizsgálása, kezelése
  • Szépészeti beavatkozások

Orvosok

Dr. Csernus Adriana Evelin
Dr. Csernus Adriana Evelin

Bőrgyógyász szakorvos

adatlap megtekintése

Neurológia

A neurológiai vizsgálatról: Milyen panaszokkal forduljon neurologushoz?

  • Ha a végtagjai mozgásában tartósan vagy átmenetileg rendellenességet erez, legyen ez gyengeség, kötöttség, remegés vagy egyéb akaratlan mozgás.
  • Ha zsibbadást, érzéskiesést, „hangyás” vagy egyéb fonákérzést tapasztal.
  • Ha új-keletű fejfájást el meg vagy gyakori fejfájással küszködik
  • Ha idegi jellegű (azaz égő, nyilalló, fonákérzéssel társuló) fájdalmat él meg önmagában vagy ízületi panaszok (leginkább derékfájás, nyakfájás) mellett.
  • Ha eszméletvesztése zajlott.
  • Ha feledékenység lep fel, nem érti, vagy nem tudja kimondani a szavakat.
  • Ha látászavara van es ennek okát szemész nem találja, vagy idegrendszeri eredetűnek gondolja.
  • Ha szédül, hallászavara, íz- vagy szagérzési zavar van es ennek okát fül-orr-gégész nem találja, vagy idegrendszeri eredetűnek gondolja.
  • Ha olyan körképben szenved mely rendszeresen társul neurológiai szövődménnyel (leggyakrabban diabétesz, magas-vérnyomás betegség, szívritmuszavar) állapotfelmérés céljából

Milyen esetben indokolt a neurológiai gondozás?

  • Ha agyi infarktuson vagy átmeneti agyi keringészavaron esett át.
  • Ha epilepszia-betegségben szenved.
  • Ha Parkinson-korban szenved.
  • Ha migrén vagy egyéb elsődleges fejfájás miatt gyakran szed gyógyszert vagy fenntartó kezelésben részesül.
  • Alzheimer-kórban vagy egyéb gyógyszeres kezelést indokló demenciában szenved.
  • Ha idegi fájdalommal járó betegség miatt (polineuropatia, idült gerinc eredetű fajdalom) rendszeresen szed gyógyszert.

A neurológiai vizsgálat a beteg kikérdezéséből valamint az érző, mozgató es egyes magasabb rendű funkciók megfigyeléses es műfogasokon alapuló vizsgálatából áll. A kikérdezés bizonyos kórképek esetén az általános es panaszokra vonatkozó részen kívül specifikus, akar standardizált teszteket is igénybe vevő komponenst is tartalmaz. Ha a betegtől csak korlátozottan nyerhető információ (például eszméletvesztés, beszédzavar vagy demencia esetén) a hozzátartozó kikérdezése kiemelt fontosságú. A beteg kikérdezésére igény eseten angolul is sor kerülhet.

Orvosok

Dr. Brajka István
Dr. Brajka István

Neurológus szakorvos

adatlap megtekintése

Urológia

Az urológia a húgy- és ivarszervek betegségeinek diagnosztikájával és kezelésével foglalkozó szakterület. Az urológia foglalkozik a vesék nem belgyógyászati betegségeivel, a vesevezetékek, húgyhólyag és húgycső megbetegedéseivel. Férfiaknál ezt kiegészíti a herék, mellékherék, prosztata és ondóhólyag elváltozásásainak vizsgálata és ellátása. Urológiai vizsgálat során a szakorvos meghallgatja a beteg panaszait, majd fizikális orvosi vizsgálatra,mikroszkópos vizelet vizsgálatra és ultrahangos vizsgálatra kerül sor. Az orvosi vizsgálat nem jár fájdalommal, egyedül a prosztata vizsgálata kissé kellemetlen.Az urológiai problémák nagy része jól kezelhető gyógyszeresen, bizonyos problémák esetén azonban a műtéti megoldás szükséges.

Orvosok

Dr. Balló András
Dr. Balló András

Urológus, andrológus szakorvos

adatlap megtekintése

Andrológia

Az andrológia, más néven férfigyógyászat, az urológia speciális, önállósodott szakterülete, amely a férfi reproduktív szervek megbetegedéseivel, szexuális és megtermékenyítő képesség problémáival és azok sebészi és gyógyszeres kezelésével foglalkozik.

Orvosok

Dr. Balló András
Dr. Balló András

Urológus, andrológus szakorvos

adatlap megtekintése

Érsebészet

Az érsebészet az erek, elsödlegesen artériák és vénák megbetegedéseinek kezelésével foglalkozik, ide tartoznak: az érszűkület, a visszeresség, az értágulatok, a trombózis és a mélyvénás trombózis utáni tünetek. Ez a szakterület foglakozik a cukorbetegség és a magas vérnyomás okozta érbetegségekkel is.

Ha az érszűkület a nyaki vagy agyi ütőereket érinti, akkor az érsebész fonendoszkóppal kiszűrheti ezt a betegséget, melynek tünetei a koncentrációzavar, feledékenység, szédülés, fülzúgás, látászavar, féloldali zsibbadás, féloldali bénulás.

Milyen tünetek esetén érdemes érsebészhez fordulni?

  • alsó végtagon jelentkező visszértágulat
  • fájdalmas, gyulladt visszeres csomók
  • krónikus lábszárfekély
  • sebesedés a végtagon
  • érszűkület következtében kialakult nehezített járás, járás közbeni lábfájdalom, ami rövid pihentetés után megszűnik. Esetleg nyugalomban is jelentkező végtagfájdalom, ill. az izomerő gyengülése kézben, lábban.

Orvosok

Dr. Péter Sándor
Dr. Péter Sándor

Sebész, érsebész szakorvos, proctológus szakorvos

adatlap megtekintése

Proktológia

A proktológia a sebészetnek egy speciális szakterülete, ami a végbél betegségeinek vizsgálatával és kezelésével foglakozik. Ehhez a szakterületéhez tartozik az aranyér és a végbél környezetében jelentkező elváltozások, gyulladásos folyamatok ellátása, vizsgálata és kezelése. A proktológia foglalkozik a végbél jó- és rosszindulatú daganataival is.

Orvosok

Dr. Péter Sándor
Dr. Péter Sándor

Sebész, érsebész szakorvos, proctológus szakorvos

adatlap megtekintése

Sebészet, traumatológia

Traumatológia

Segítséget nyújtok a következő problémák megoldásában:

  • acut térdsérülések (elülső keresztszalag szakadása, meniscus sérülések)
  • térdizületi arthrosis
  • térdizület krónikus instabilitása
  • térdszalagok rándulása, húzódása
  • térdkalács problémák
  • porckopás
  • Baker cysta
  • izom sérülések
  • boka és láb szalagok sérülése
  • achilles ín sérülései gyulladása
  • sarokcsont sarkantyú
  • hallux valgus ( bütyök deformitás )
  • ganglion
  • ínhüvely gyulladás
  • teniszkönyök
  • Alagút syndromák
  • izmok, inak sérülése
  • derék fájdalmak

Orvosok

Dr. Papp Zsolt
Dr. Papp Zsolt

Sebész, traumatológus főorvos

adatlap megtekintése

Tüdőgyógyászat (pulmonológia)

Segítséget nyújtok a következő problémák megoldásában:

A tüdőgyógyászat másnéven pulmonológia, a légutak és a tüdő megbetegedéseivel, a nem légúti betegségek légzőszervi vonatkozásaival, és a krónikus légzőszervi betegek gondozásával foglalkozik.

A tüdőgyógyászat által kezelt betegségek és tünetei

  • allergia - az allergiás rhinitis orrfolyással, orrdugulással, tüsszögéssel, szemviszketéssel jár (
  • asztma- mellkasi feszülés, nehézlégzés, ingerköhögés, sípoló légzés
  • tüdőgyulladás(a tüdő akut, vagy krónikus gyulladása)- láz, hőemelkedés, köhögés, mellkasi fájdalom, légszomj
  • tüdődaganat - fáradékonyság, étvágytalanság, súlyvesztés, mellkasi diszkomfortérzés, köhögés, vérköpés, időszakos mellkasi fájdalom, de akár tünetmentes is lehet a beteg
  • krónikus légúti gyulladás (COPD)- krónikus köhögés, köpettermelődés, egyre súlyosbodó nehézlégzés, krákogás - leginkább a 40 feletti dohányosoknál
  • intersticiális tüdőbetegség
  • tüdőembólia - hirtelen kezdődő nehézlégzés, éles mellkasi fájdalom, köhögés, vérköpés, szapora légzés és pulzus
  • tbc (tüdőbaj, gümőkór) -kezdeti stádiumban tünetmentes, súlyosabb esetben köhögés, vérköpés, étvágytalanság, súlyvesztés, hőemelkedés, éjszakai izzadás
  • refluxhoz társuló légúti tünetek ellátása és kezelése -gyomorégés, savas felböfögés, mellkasi fájdalom, ritmuszavar, gombócérzés a torokban, rekedtség, torokégés, kaparás, krónikus köhögés, fogérzékenység, rossz lehelet, fogkopás
  • légzési elégtelenség (pl. alvás közbeni légzéskimaradás) diagnózisa, kezelése- a légzés hatékonysága csökken, vérgázeltérés mutatható ki, nehézlégzés jelentkezik
  • - Alvási apnoé: 10 másodpercnél hosszabb légzéskimaradás alvás közben, horkantások, reggeli szájszárazság, kialvatlanság, napközbeni fokozott aluszékonyság, koncentrációs- és figyelemzavar

Orvosok

Dr. Papp Márta
Dr. Papp Márta

Pulmonológus

adatlap megtekintése

Szűrőprogramok

A vezető halálokok Magyarországon a daganatos és a szív- és érrendszeri betegségek. Szűrőprogramunk célja nem csak a betegségek korai felismerése és kezelése, hanem a betegségek megelőzése, a prevenció. Ezekhez nyújtunk különböző csomagokat és minél rövidebb idő alatt próbáljuk biztosítani ezek elvégzését, majd egy átfogó értékeléssel segítjük a betegeink egészségének megőrzését. Célunk, hogy gyakorlat legyen az évenkénti menedzserszűrés várakozás nélkül, csúcstechnológás műszerekkel, odaadó orvosokkal és asszisztenciával.

Az egészség meghatározását a WHO 1948-ban dolgozta ki, mely szerint az " egészség " a teljes testi, szellemi (pszichés, mentális) és szociális (környezet, emberi kapcsolatok stb.)jólét állapota.

Az egészség fogalma:

  • Betegségi tünetek hiánya
  • Testi-lelki harmónia
  • Tartalékenergia a jelentkező fizikai- szellemi- lelki terhelések, valamint fertőző és
  • nem fertőző betegségek elviseléséhez
  • Alkalmazkodási képesség a felgyorsult élettempóhoz, gyors változásokhoz